За підсумками 2020 г. 2 тис. Фермерів припинять свою діяльність

До такого висновку прийшов почесний президент АФЗУ, голова Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України Іван Томич.

За його словами, українське фермерство незважаючи на заяви влади про підтримку цієї форми господарювання поставлено в дуже важкі умови. Від скасування в 2016 році пільгового режиму адміністрування ПДВ постраждав весь АПК, проте фермерам, як слабким у фінансовому плані формуванням, було завдано найболючіше удар. В результаті цієї податкової новації виробництво валової продукції АПК за чотири останні роки впала на 30%.

В останні роки уряд відновив програми підтримки фермерів в рамках реалізації Концепції розвитку фермерських господарств і сільськогосподарської кооперації на 2018-2020 роки. Але це, скоріше, була демонстрація намірів, ніж реальна підтримка. Однак за рік, який завершується, фермери, особисті селянські господарства та кооперативи отримали найнижчу підтримку за всю історію новітньої України.

Передбачалося виділити на фермерські господарства 480 млн грн і 100 млн. Грн — на обслуговуючі кооперативи. Однак лише близько 60 фермерських господарств отримали 28 млн. Грн на поворотній основі, 3% фермерів скористалися підтримкою відшкодування кредитних відсотків, 6% фермерів — отримали компенсацію за техніку, кооперативи — нуль.

Почесний президент АФЗУ зазначає, що в наступному році аграрний сектор отримає максимум, ніж в нинішньому, а це в межах 4,5 млрд. Грн. Фінансування програм підтримки фермерів, ОСГ та кооперативів передбачається таке ж мізерне.

«Тому прохання до чиновників: не обманюйте людей, тому що ваші пропозиції щодо підготовки документів — це не більше, ніж мильна бульбашка», — заявив Томич.

Відповідаючи на питання, чи великі збитки понесли фермери, він назвав результати роботи досить строкатими від дуже високих на півночі і заході, до катастрофічно низьких на півдні України, зокрема в Одеській області.

Амплітуда врожайності досить велика: верхня планка — 7-8 т / га кукурудзи і 5-6 т / га пшениці, і нижня відповідно — 2 і 5 ц / га. Частка тих, хто отримав нормальні прибутки — в межах 15%, зазнали збитків — 25%, а решта балансує практично на нулі прибутковості.

Тому близько 2 тис. Фермерських господарств за підсумками цього року можуть припинити свою діяльність. Це не означає, що вони закрилися як юридичні особи, так як це процес тривалий, але господарську діяльність вони припиняють, передають землю в оренду, шукають інші форми поступового згортання діяльності.

«Але фермери не опускають рук і будуть боротися за свою перспективу. Як активна частина населення в сільській місцевості та в країні ми повинні змінити стратегію руйнування на стратегію розвитку », — зазначив голова Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України.