Як не прогоріти у часниковому бізнесі

Всім відомі крилаті гасла «Все починається з насіння» або «Що посієш, те й пожнеш»
залишаються актуальними завжди.


А у часниковій темі це не насіння, а посадковий матеріал: як правило, зубок, однозубка і повітряна цибулина. Але це суть справи не змінює. Якщо зануритися у далеке минуле, то можна сказати, що часник має свою споконвічну бать­ківщину десь у горах Тянь-Шань і в результаті розмноження саме насінням «спустився з гір».

Зубок часнику або однозубка, виростаючи в головку, викидає стрілку, в тілі якої формуються бульбочки з квіт­коносами. На високогір’ї квітконоси здатні сформувати життєздатне насіння, а у нас — тільки пустоцвіти. Але то не страшно, адже нам все ж дістається найважливіше у гене­тиці часника — повітряна цибулина! Я називаю цей вид по­садкового матеріал часнику стерильною і вихідною фор­мою. «Стерильною» тому що воздушки не торкаються землі, а «вихідною» тому що з неї все починається.

І горе тому чесноководу, який ігнорує це. Адже при виро­щуванні та розмноженні часнику тільки зубками, нас очіку­ють лише розчарування і збитки! Існує справедлива думка: чим менше років в своїй історії посадковий матеріал час­нику був у землі,тим він краще і надійніше. Зубок може був уже в землі кілька років поспіль, однозубка — тільки один рік, а воздушки — жодного разу. Звичайно більшість горо­дників воліють не морочитися з воздушкою, а розділяти головку на зубки, використовуючи гасло «З урожаю мені і одного відра часнику на зиму вистачить». Так то воно так, а що якщо розглядати часникову тему як бізнес, де головну роль завжди грає економія, собівартість продукції, її товар­ність і врожайність?

Тут вже не до гасел і, напевно, варто серйозно задумати­ся, як і з якою користю для справи будуть витрачатися ваші кровно нажиті…

Адже бездумно запихаючи в землю зубок часнику, ми часто навіть не замислюємося, яких величезних грошей це коштує, а ще варто розділити його на зубки, відкалібрувати, замочити у спецрозчині, просушити до сипучості, посадити обов’язково кореневим донцем вниз (так як неправильна орієнтація зубка при механічній посадці може вам кошту­вати втрати до 30% врожайності). А ще, не дай Бог, зловити великий відсоток зараженості зубка нематодою, від якої не існує ніяких ефективних хімічних препаратів і яка розмно­жується на зубках з арифметичною прогресією.

Як показує практика, часниковий бізнес з таким підхо­дом швидко закінчується, на самому початку свого шляху.

А нарватися в інтернеті на псевдонасіннєводів, напри­клад, на Валентину Григорівну з чоловічим обличчям, про­стіше простого. Адже у них так і «сверблять» руки впарити вам головку або зубок 1-ї репродукції під назвою сорт Мос­каль, якого в реєстрі сортів України ніколи не було.

Ось кілька ефективних порад, як не потрапити на таких горе-насінневодів:

  1. Сорт часнику, озвучений продавцем, обов’язково пови­нен бути у Державному реєстрі сортів саме в рік продажу його посадкового матеріалу.
  2. Продавець даного сорту повинен бути сам автором (влас­ником) цього сорту або у продавця повинні бути права на розмноження і продаж сорту, передані йому самим авто­ром за ліцензійним договором.
  3. Дуже важливо, щоб продавець — ФОП або юридична осо­ба — був занесений в реєстр України як офіційний вироб­ник посадкового матеріалу і насіння. Це завжди говорить про серйозність підходу до насінництва, адже в таких господарствах завжди є багаторічний досвід, необхідний набір техніки, складських приміщень, очисних машин і наявність досвідчених агрономічних кадрів.

А агрономічний досвід і знання у часниковій темі дуже важливі. Тим більше, що повітряна цибулина вимагає до себе особливого підходу і уваги. Особливо це стосується багатьох насінницьких правил по її правильному дозріван­ню, калібруванню, методів і термінів посіву. А по великому рахунку найкращий продавець посадкового матеріалу час­нику цей той. хто прагне не продати і забути, а бере участь у всьому подальшому технологічному процесі зберігання- доопрацювання.а ще допомагає інформаційно у збуті гото­вої часникової продукції. Ви скажете, що таких не буває. Бу­вають! Потрібно просто набратися терпіння і знайти, адже це ваш майбутній бізнес і, до речі, дуже прибутковий!