У НААН розповіли, як аномальна зима вплине на врожай озимих

Протягом аномальної зими озимі культури вже кілька разів виходили зі стану спокою, а поля —  активно заселяють гризуни. Якщо таке аномальне тепло збережеться і надалі, то з урожаєм можуть бути проблеми.

Про це заявили експерти,  пише «Укрінформ».

Ситуацію погіршує ще й те, що посушлива погода в Україні варто ще з другої половини літа 2019 г. Особливо це відчувають на собі південні регіони країни. На Херсонщині, наприклад, недобір озимих через таку посухи може становити від 10% до 50% врожаю.

За словами директора Інституту зернових культур НААН Владислава Черчіля, внаслідок того, що восени в деяких районах України вже не вистачало вологи і дуже багато культур сіяли в суху грунт, то сільгосппідприємства недосіяли півмільйона гектарів по Україні.

«За 10 років це найменший обсяг посеяних озимих культур, але по деяких культурах, таких як ріпак, навпаки було збільшення посівних площ», — зазначив учений.

Інша проблема для аграріїв, згідно з повідомленням, — несвоєчасний початок періоду вегетації рослин. Наприклад, на Чернігівщині упродовж аномальної зими посіви озимих вже кілька разів виходили зі стану спокою.

 «Озимі культури час від часу відновлюють вегетацію, температура на вузлі кущення не знижувалася менше ніж -2 ° С, що значно вище, ніж критичні точки промерзання (-14-17 ° С). Можна очікувати, що зимівля буде сприятлива, і враховуючи, що озимі продовжують вегетацію, то навіть пізні посіви, і посіви, які не зійшли восени, зійшли вже сьогодні і дуже непогано себе почувають. Тобто в цілому озимі перебувають в хорошому стані », — говорить Владислав Черчилль.

Він додав, що якщо спиратися на багаторічні спостереження, то серйозних температурних знижень очікувати в лютому швидше за все не варто.

«Але сніг можливий, і це буде добре для озимих. Навіть незважаючи на те, що цукри знижуються при відновленні вегетації, і все ж сьогодні вони на рівні 25%, чого достатньо, щоб пройти зимівлю. Якщо і буде короткочасне зниження температури, воно не матиме негативного впливу на жито або озиму пшеницю. Незначні морози можуть вплинути на зимівлю озимого ячменю, так як ця культура не настільки стійка, а також кілька пошкодити рапс. Але швидше за все озимі добре перезимують », — прогнозує вчений.

За його прогнозами, в даний час є всі умови для отримання як мінімум середнього врожаю. А якщо весна буде рання, то можна очікувати і рекордні врожаї.

Нагадаємо, що на тлі збільшення в 2019 р обсягів виробництва агропродукції в сільськогосподарських підприємствах України — на 3,3% — їх прибуток зменшиться на 43%.