Сертифікація органічних продуктів: системі є куди рости

Україна — помітний гравець на світовому ринку органічної продукції. І її система сертифікації — це в деякому роді показник зрілості галузі. В Україні більше 10 компаній, які проводять сертифікацію виробництва і органічної продукції. Але важливо не кількість, а їх професіоналізм, компетентність і доступність. Кожна країна формує свою систему сертифікації органічної продукції. В Україні вона поки обходиться без державних органів. Детально про сертифікацію в нашій країні розповідає директор «Органік Стандарт» Сергій Галашевський .

Автор статті - Сергій Галашевський, директор «Органік Стандарт»

Автор статті — Сергій Галашевський, директор «Органік Стандарт»

Про органи сертифікації в Україні

Свого часу Комісія Європейського Союзу офіційно затвердила 18 органів сертифікації органічного виробництва для роботи в Україні. Крім того, в країні працює близько 10 органів сертифікації, затверджених США, один, який здійснює сертифікацію по канадським стандартам. З них тільки «Органік Стандарт» з українською пропискою — наша компанія, створена в 2007 р в рамках українсько-швейцарського проекту «Органічна сертифікація та розвиток органічного ринку в Україні». 

Треба сказати, що з 18 європейських органів сертифікації реально працюють (тобто мають клієнтів в Україні) тільки 7 або 8. З них, напевно, 5 компаній, яких можна вважати значущими гравцями на ринку сертифікації органічного виробництва. Наша компанія як учасник цього ринку зацікавлена ​​в здорової конкуренції. У виробників органічної продукції завжди повинна бути можливість вибирати сертифікують компанію. 

Скільки б компаній не займалися атестацією органічних виробництв, ми, як учасники ринку, «за» хороший надійний рівень контролю і сертифікації. Хоча, на жаль, іноді стикаємося з тим, що в Україну приходять компанії, які не мають достатньої компетенції. Мова про знання мови, системи документації, розумінні роботи фітосанітарної та митної служб України і т. Д. Більшість органів сертифікації, які працюють в країні, мають досвід, але не всі в достатній мірі компетентні. 

Крім того, співробітники сертифікує компанії повинні мати можливість в будь-який момент приїхати на неанонсованої перевірку до виробника органічної продукції. Якщо ж співробітники органу сертифікації знаходяться за кордоном, їм складно буде це зробити. Тобто компанія повинна мати і представництво, і компетентний персонал в Україні, щоб комунікувати з операторами ринку органік.

В цілому, 7-8 працюючих органів сертифікації для України — це оптимальна кількість. Наприклад, для порівняння, в Італії 10 сертифікуючих компаній. Цікаво, що в Україні для роботи за стандартами ЄС затверджені органи сертифікації з Аргентини і Індії.

Сила в об’єднанні

У світі створюються профільні асоціації. Зокрема, в Європейську Асоціацію органічних органів сертифікації EOCC (European Organic Certifiers Council) входить більше 50 організацій. В рамках Асоціації органам сертифікації з різних країн простіше комунікувати, є можливість швидко дізнаватися про ті чи інші проблеми, ситуаціях в певних країнах і т.д., все для більш надійного контролю.

Європейська Комісія залишає за собою право в будь-який момент перевірити роботу затверджених органів сертифікації. Зокрема, роботу «Органік стандарт» перевіряли вже два рази, тому що наша компанія контролює більшість операторів органічного ринку, а також значну частину експорту органічної продукції з України.

Причому Європейська Комісія може виключити орган сертифікації зі свого списку, якщо вважає, що він не справляється з роботою за підсумками аудитів або детальних звітів, які органи сертифікації щорічно направляють до Комісії.

Наприклад, Європейська Комісія в 2019 р виключила один орган сертифікації зі списку для України, а в 2015 р відразу дві компанії втратили право працювати в Україні за стандартами ЄС. 

Це після того, як був великий скандал 2014 р приводу поставок органічного макухи соняшнику в ЄС, коли кількість реалізованого макухи перевищувало теоретично можливі обсяги посівів органічного соняшнику в Україні. Крім того, в макусі знайшли пестициди. Після цього ЄС ввів додаткові заходи контролю для органічної продукції з України, які, на жаль, діють досі. 

Чи можуть компанії-оператори аграрного або харчового ринку впливати на роботу органів сертифікації? Маю велику надію, що немає. По крайней мере, Європейська Комісія уважно стежить за цим. Наша компанія щорічно приїжджає на регулярні форуми органів сертифікації в Брюсселі, де всім учасникам також дають певні рекомендації або озвучують очікування, щоб попередити можливі зловживання. Для нас, як для профільної компанії, втратити акредитацію за органічними стандартами означає втратити все. Ніхто не буде ризикувати. 

Хоча є компанії з широким спектром послуг, де сертифікація органік є одним з напрямків. Можливо, для таких гравців втратити акредитацію в одній з ніш не так критично. 

У сфері сертифікації органічного виробництва були вже різні прецеденти. Наприклад, в 2013-2014-х роках був випадок, коли керівників італійських органів сертифікації ув’язнили за змову з трейдерами. Але як би там не було, можна з упевненістю говорити, що система контролю органічного виробництва досить надійна. Більш того, виробництво продукції органік — один з найбільш контрольованих видів виробництва харчових продуктів. 

Держнагляд: бути чи не бути

Міжнародний досвід свідчить про те, що в деяких країнах є тільки приватна система сертифікації, в деяких — тільки державна, в деяких — змішана. Наприклад, в Литві — державна система (тільки один державний орган), в Нідерландах — приватна. У більшості країн Європейського Союзу в основному система приватних органів. У Польщі, — змішана (в країні кілька приватних і 1 державний орган сертифікації). Причому репутація останнього найбільш слабка.

В Україні немає державних органів сертифікації органічного виробництва. Чи потрібні вони? Питання в тому: чи готова держава нести цю відповідальність або схильне делегувати.

До речі, на етапі підготовки вступило в силу Закону №2496-VIII «Про основні засади та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» піднімалося питання про створення державного органу сертифікації. Власне, і зараз закон це не забороняє. Чи стане держава цим займатися — знову ж таки питання до держави. 

З досвіду нашої компанії можу сказати, що це непростий бізнес. З 2007 р по 2014 р ми працювали в мінус. Тобто компанію дотували. І тільки на 7 рік вона вийшла на самоокупність. Це був непростий шлях становлення. Колись мене запитали, чи готовий я пройти цей шлях ще раз, то відповідь була: «Ніколи». Хоча щиро бажаю успіху тим, хто хоче створити компанію з сертифікації, державну або приватну.

Це специфічний бізнес, він багато в чому будується на компетенціях і репутації. І рентабельність його невисока, а ризики дуже великі. На цій роботі потрібна велика стресостійкість. Адже якщо ти видаєш виробнику негативне рішення, ніхто тобі в долоні НЕ поплеще … І якщо вказуєш постачальнику, що він погано підготувався до експорту, не надав всі документи і т. Д., То спочатку він розповість чому це складно вчасно виконати, а тільки потім все зробить. 

Таким чином, українська система сертифікації продуктів органік, як живий організм, схильна до змін. Важливо, щоб ці зміни були позитивними і допомогли українському ринку органічної продукції ставати ще більш професійним.