Безкоштовні паї: як відстояти право на землю

Українці, за законом, мають право безкоштовно приватизувати п’ять ділянок землі. Однак прем’єр-міністр Олексій Гончарук попередив, що правила отримання безкоштовних ділянок можуть змінити. Правда, і зараз місцеві органи влади розповідають, що отримати землю не можна — мовляв, все зайнято.

За підрахунками правом на приватизацію двох гектарів землі скористалися 17 млн українців, ще сім мільйонів свого часу отримали паї. Тобто, по ідеї, вільні землі ще є. А ось обліку тих, хто отримав безкоштовну ділянку, в країні немає.

Виявилося, що безкоштовно отримати землю ще можна. Але потрібно поквапитися, тому що всім не вистачить. За словами заступника керівника Держслужби з питань геодезії, картографії та кадастру Олександра Краснолуцького, з року в рік бажаючих стає все більше. А нова земля, природно, не з’являється.

«З кожним роком цей ажіотаж зростає. 90% [беруть] по два гектари для ведення особистого сільського господарства», — говорить Краснолуцький.

Тому зараз головне — знайти вільну землю. Відповідно до Земельного кодексу, кожен має право на ділянку: для особистого сільського господарства, садівництва, будівництва, а також для дачного будинку та гаража.

Для оформлення земельної ділянки потрібно:

  • подати запит до обласного управління держкадастру (якщо земля за межами населеного пункту) або в орган місцевого самоврядування (в рамках якого знаходиться земельна ділянка) про наявність вільних земель і проханням про надання земельної ділянки. Другий варіант — самому знайти вільну земельну ділянку і подати інформацію про нього до відповідного органу влади;
  • отримати згоду відповідного органу влади на розробку проекту землевідведення. У разі відмови можна звернутися в суд;
  • звернутися до землевпорядної організації для розробки проекту землевідведення (робота землевпорядників коштує від 4000 гривень);
  • після того, як проект готовий і погоджений держкадастр, земельній ділянці надається кадастровий номер;
  • після отримання кадастрового номера потрібно звернутися до державного реєстратора і оформити право власності на землю.

В ідеалі на оформлення безкоштовної землі повинно йти до півроку. В реальності ж цей процес розтягується на роки. Труднощі можуть виникнути вже на першому етапі — при пошуку вільної ділянки.

«Ситуація перша: вам говорять, що вільної землі просто немає. Ситуація втора: вільна земля є, але її не хочуть роздавати просто так», — попереджає заступник голови комітету із земельного права Асоціації адвокатів України Віктор Кобилянський.

«Вільних земель не залишається. Відповідно, на одну земельну ділянку подаються по кілька громадян», — констатує Олександр Краснолуцький.

І з цього моменту починається бюрократія і корупція, адже давати чи не давати землю вирішують госслужащіею

«Чиновник думає: а чого це я буду цій людині давати земельну ділянку? Він мені ніхто і він мені нічого доброго не зробив. Тому він буде шукати підстави для відмови. Повірте, вони вміють їх знаходити», — говорить Кобилянський.

Але навіть якщо ви знайшли заповітний ділянку, узгодили прохання з чиновниками, все одно немає гарантії, що на ту ж землю немає ще якогось «господаря».

Основна проблем полягає в тому, що кадастрова карта України, куди заносяться всі ділянки, не заповнена на 100%. І відсутність позначення про наділі не означає, що там немає власника.

«Всі землі, які у нас є, кому-то належати. Це або приватна власність, або державна, або комунальна. Ще навіть колективна власність залишилася», — зазначає декан декан факультету землевпорядкування Національного університету біоресурсів і природокористування України Тарас Євсюков.

Але, як запевняють у Держслужбі з питань геодезії та кадастру, отримати два гектари для особистого сільського господарювання можна з державних або комунальних земель відповідної категорії. І це реально.

«Більш 17 млн ​​громадян скористалися правом на два гектара. І на сьогоднішній день в державній власності залишається менше семи мільйонів гектарів землі», — говорить Краснолуцький.

Якщо по-чесному, цього мало б вистачити більш, ніж на три мільйони українців. Але насправді деякі бізнесмени використовують фізосіб, щоб безкоштовно отримати землю. У схему часто вплутує учасників бойових дій, які мають право на першочергове отримання землі.

«Використовується це і в інших випадках, не тільки для АТОшніків. Коли земельну ділянку оформляється на людину, яка насправді чи не хоче користуватися цією земельною ділянкою або не може», — зазначає Кобилянський.

«А територія України разом з включеним Кримом і тимчасово непідконтрольними районами Донецької і Луганської області — 60 млн гектарів. На той момент, коли закладалася норма, на 52 млн українців потрібно було, щоб територія була більш 100 млн гектарів», — говорить Краснолуцький.

Тому експерти впевнені: як не шкода, а цю норму із Земельного кодексу потрібно прибрати.

«Взагалі ми повинні скасувати інститут безкоштовної приватизації. Хоча навряд чи це станеться в найближчі рік-два», — зазначає Кобилянський.

«Ми повинні попереджати людей, що цей ресурс колись закінчиться і ця норма буде нездійсненним. Ми повинні попереджати людей, що якщо землю чесно продавати на аукціоні, корупції не буде», — погоджується Краснолуцький.

А експерт з аграрної політики Іван Мірошниченко взагалі вважає, що землю можна і потрібно видавати тільки тим, хто збирається повноцінно займатися фермерством.

«Це помилкова історія. Якщо людина хоче займатися сільським господарством — а це непроста штука — ми не тільки повинні дати землю, ми повинні допомогти і ресурсами, і знаннями і т.д.», — говорить Мірошниченко.