Аграріям необхідно перевіряти якість посівного матеріалу — фахівці

Аграріям необхідно перевіряти якість посівного матеріалу кукурудзи і соняшнику, тому що характеристики , зазначені в сертифікатах на придбане насіння, мають свій термін дії.

Таку думку висловили фахівці «Інституту здоров’я рослин» ,

Відзначається, що для кукурудзи термін дії складає 18 місяці, а для соняшнику —  12. Тому, щоб переконатися, що аграрії сіють насіння з високими посівними якостями, слід попередньо дослідити його в лабораторних умовах.

Згідно з даними,  в першу звернути увагу необхідно на показник подібності. Адже він вказує на кількість схожих насіння у відсотках від загальної кількості насіння і відповідає за нормальне проростання насіння і формування потрібної густоти посівів.

«Розрізняють лабораторне і польове схожість посівного матеріалу. Так, перше визначається в лабораторних умовах по ГОСТ 4138-2002, друге  —  відповідно, в поле, і воно, в основному, нижче лабораторного, оскільки тут свою роль можуть зіграти неконтрольовані фактори. Проте, ці показники тісно пов’язані: чим вище лабораторне схожість, тим вище шанс отримати і хороше польове схожість, а в перспективі —  плановану рівень врожайності », — відзначають фахівці.

Лабораторне схожість в «Інституті здоров’я рослин» визначають методом пророщування. Для дослідження подібності кукурудзи в лабораторії в якості ложа використовують фільтрувальний папір або простерилізувати пісок. Пророщування проводять при температурі 25 ° С. Для дослідження подібності соняшнику в якості ложа також використовують фільтрувальний папір або простерилізувати  пісок. Пророщування проводять при температурі 20-25 ° С.

«За результатами досліджень, проведених в Інституті в 2020 році, 5,5% насіння соняшнику мали схожість нижче 85%. Згідно ГОСТ 2240-93 «Насіння сільськогосподарських культур. Сортові і посівні якості », таке насіння не рекомендується висівати», — пояснили фахівці.

При цьому значно гірша ситуація з посівним матеріалом кукурудзи: відповідно до торішніх досліджень, майже 58% насіння кукурудзи мало схожість нижче 92%. Спираючись на ГОСТ 2240-93 «Насіння сільськогосподарських культур. Сортові і посівні якості », таке насіння висівати також не рекомендується.