5 міфів, з якими стикаються українські фермери при виході на іноземний плодоовочевий ринок

Незважаючи на те, що кілька років тому для українських фермерів відкрився європейський ринок, підкорити Європу вдається не всім експортерам. Чому — пояснюють експерти.

Український ринок зараз залишається більш комфортним для українського виробника, ніж європейський. Головна причина — менш жорсткі вимоги і правила. Український споживач все ще прощає виробнику то, чого вже не може пробачити європейський або азіатський.+

Аналітик львівського оптового ринку «Шувар» Тетяна Гетьман назвала 5 основних міфів, з якими стикаються наші фермери, які хочуть вийти на іноземний ринок.

Міф 1: експорт — це завжди велика маржа. За словами Тетяни Гетьман, заробіток на експорті — це системна робота. Сам факт продажу продукції на зовнішній ринок не означає автоматичного отримання стабільно високих прибутків.

Міф 2: експортні товари — це ті ж, що і для внутрішнього ринку, але трошки кращої якості. На європейському продовольчому ринку є конкретні вимоги, конкретна специфікація і перелік конкретних сертифікатів, якими вони можуть бути підтверджені.

Міф 3: експортну якість можливо створити з будь-якого продукту. Це так званий «російський шлях», за яким йшло багато компаній: трейдери скуповували продукцію фермерів і намагалися з нею скласти експортну партію. Це сприяло додатковому навантаженню на собівартість, оскільки у неї закладали і вартість сепарований продукції, яка не підходила для експортної партії і яку просто викинули.

Міф 4: низька ціна українських товарів — істотна перевага в експорті в ЄС. «Так, але тільки за умови виконання всіх вимог до товару і дотримання всіх правил, — зазначила Тетяна Гетьман. — Ринок ЄС конкурентно насичений, і потрапити на нього можна тільки когось посунувши.

Міф 5: найбільший експортний потенціал мають нішеві продукти. Нішеві культури — це тимчасове явище. Тренди змінюються, з ними змінюються і ніші. Для успіху на європейському ринку важливо, наскільки довго виробник може бути на ньому, утримуючи належну якість продукції.