Hard neсk: український часник проти коронавируса

Європейський часник набуває все більшої популярності на світових ринках, що пов’язано з пошуком екологічно чистої альтернативи китайському часнику, з торговельною війною США і Китаю і зовсім свіжим фактом — коронавірусів. Тому експерти прогнозують великі можливості для вітчизняних виробників і значні перспективи для українського часнику.

Згідно з інформацією Державної служби статистики України, в 2019 році посівні площі часнику становили 24,1 тис. Га, в 2018 році — 22,6 тис. Га, що на 4,4% більше, ніж в 2017 р (21,5 тис . га). При цьому основна частина посівів зосереджена в приватному секторі, наприклад, в 2018 році площа промислових підприємств становила всього 1,1 тис. Га. До того ж в жовтні 2019 року лідер з виробництва часнику в Україні компанія «АгроПатріот» (Одеська обл.) Зазнала значних втрат в результаті пожежі на підприємстві, після чого, за словами керівництва, не може відновити свою діяльність.

Виробництво часнику в Україні в 2017 році склало 185,83 тис. Т, в 2018 році — 187,02 тис. Т, що більше на 0,63%.

Джерело фото: УкрАп
Джерело фото: УкрАп

Власник часниковою компанії СП «УкрАП» Ганна Морозова відзначає, що на стан українського ринку часнику впливає той факт, що головними виробниками досі є особисті селянські господарства, а промислових виробників, як за масштабами, так і за технологіями, — мінімальна кількість.

«Сьогодні український ринок страждає від хаотичного процесу вирощування дрібними фермерами, які, не знаючи технологічних процесів, купують неякісне насіння, що призводить до 30-60% некондиційної продукції, і як наслідок — збільшення собівартості. Також в Україні не розвинена інфраструктура для зберігання, відсутнє виробництво продукції з доданою вартістю, мало хто займається маркетингом — це ті чинники, які стримують розвиток ринку », — зазначила Ганна Морозова.

Світовий ринок часнику

Світовому ринку часнику характерний постійне зростання як в поставках, так і в споживанні. Найбільшим виробником і експортером є Китай з часткою ринку в 80%.

За інформацією директора з інноваційних програм і розвитку ГО «Асоціація українських і арабських бізнесменів і інвесторів» Юліанни Мусса, сьогодні азіатський ринок вирощує, переробляє і споживає найбільшу кількість часнику — 95% від усього світового ринку.

Топ-10 країн за обсягами виробництва часнику

КраїнаОб’єм виробництва
Китай21,20 млн т
Індія1,40 млн т
Бангладеш381,85 тис. Т
Єгипет280,22 тис. Т
Південна Корея275,55 тис. Т
Росія262,21 тис. Т
М’янма212,91 тис. Т
Україна187,96 тис. Т
Узбекистан174,17 тис. Т
Іспанія170,04 тис. Т

За інформацією аналітичного відділу Ради з питань експорту продовольства (UFEB), частка часнику з Індії на світовому ринку становить 5,3%, Бангладеш — 1,4%, Південній Кореї — 1%, М’янми — 0,8%, Узбекистану — 0, 7%, Туреччини — 0,8%.

Експортні можливості

У 2018 році Україна експортувала 1,3 тис. Т часнику. Основними ринками збуту стали Білорусь, Латвія, Польща, Естонія, Грузія і Австрія, а також невеликі партії відправлені в Німеччину і Великобританію.

Для українців останній сезон видався складним, адже була велика кількість некондиційного часнику, хоча, наприклад, невеликий часник забирали для промислових цілей. Зате виробники отримали нові можливості.

«З торговельною війною США і Китаю нам відкриваються ринки Сполучених Штатів. Митна ставка для ввезення китайського часнику до травня 2019 року становила 10%, а зараз — 25%. Для нас відкритий також японський ринок. Ця країна буде знижувати митні ставки на товари з ЄС, і Україна може користуватися тими ж пільгами, що і країни ЄС », — зазначає Анна Морозова.

Юліанна Мусса вважає, що досить перспективним ринком для українських виробників часнику можуть бути країни Арабського світу.

Директор по інноваційним програмам і розвитку ГО «Асоціація українських і арабських бізнесменів і інвесторів» Юліанна Мусса
Директор по інноваційним програмам і розвитку ГО «Асоціація українських і арабських бізнесменів і інвесторів» Юліанна Мусса

«Співпраця з країнами Сходу особливе, тому дуже важлива репутація держави і податкове регулювання. Для того щоб вивести такий товар на східні ринки, потрібно прийняти комплексне рішення, тобто це може бути розвиток спільних підприємств між східними країнами та Україною, починаючи від вирощування, зберігання і подальшого експорту. Тоді такі інвестиційні проекти будуть перспективними і прогресивними », — вважає Юліанна Мусса.

За її словами, одна з найбільших проблем плодоовочевої галузі полягає в якісному зберіганні овочів для подальшого експорту. Тому пропонувати потрібно саме такі проекти партнерам з країн Арабського світу.

«Глобальний ринок часнику залежить від сезонності, перший урожай збирають в Єгипті, потім в Грузії, Узбекистані, Україні та Росії. Ми недооцінюємо східний ринок, де український часник може замінювати частку китайського і іспанського ринку. Але потрібно розуміти переваги упаковки і сортів часнику, мають переваги саме на Сході. Чи може сорт Любаша дійсно сподобатися арабським споживачам », — зазначає Юліанна Мусса і додає, що бачить перспективи українського часнику на європейських ринках у вигляді свіжого часнику, а на східних — очищений часник і сухий часник різного калібру, часник в якості спеції.

Цінове питання: український дорожче імпортного

За даними Tridge.com, на середину грудня оптова середня ціна на часник становила 2,3 $ / кг, яка на 3,3% дорожче ціни в листопаді 2019 року і на 11,9% зросла в порівнянні з груднем 2018 року.

Світові ціни на часник, джерело Tridge.com

КраїнаОптова ціна, $
Індія1,46
Перу1,35
Бангладеш1,58
Бразилія3,39
Росія2,57
Єгипет0,13
Іспанія2,04
Південна Корея3,24
Пакистан1,38
США4,37

«Щодо глобальної ціни і ситуації в Китаї зараз, що стосується саме ринку часнику, — це зміна ціни через коронавируса. Змінюється все швидко, світ змінюється. Ми теж повинні змінюватися і вчитися приймати рішення дуже швидко, особливо економічні. І сьогодні ми не знаємо, якою буде ціна на часник, коли ринок Китаю ізольований від світу. І чи будуть продовжувати країни співробітництво з укладеними контрактами по часнику з Китаєм. І тут хороше запитання, ціна зросте вдвічі на внутрішньому ринку часнику, а можливо і в 5 разів. Люди перестануть використовувати китайський часник, а українського може не вистачити з двох причин: любителі перестали вирощувати його, і одне з найбільших підприємств України з виробництва часнику перестало працювати. Також логістичних складів по зберіганню часнику трохи. Тому до таких питань потрібно підходити з комплексним рішенням і працювати не один рік. І ось саме зараз буде актуальна тема співпраці з малими та середніми виробниками, кооперативами та кластерами, об’єднаннями. Щоб виконати великі замовлення, треба об’єднуватися і співпрацювати », — вважає Юліанна Мусса.

За даними оптового ринку «Шувар», станом на 4 лютого середня ціна на імпортний часник становила 44,2 грн / кг, на вітчизняний — 50 грн / кг. При цьому за останній тиждень ціна на імпортний часник знизилася на 0,62%.

Особливості сезону: 60% некондиційного часнику

За даними СП «УкрАП» — кооперативу виробників часнику України, за 11 місяців 2019 року Україна імпортувала близько 4 тис. Т часнику проти 2,5 тис. Т в 2018 році. Анна Морозова відзначає, що в середньому за останні 10 років річний імпорт китайського часнику в Україні становив близько 4 тис. Т.

Власник часниковою компанії СП «УкрАП» Анна Морозова
Власник часниковою компанії СП «УкрАП» Анна Морозова

«Три роки тому настав перелом, коли частка імпортного часнику почала знижуватися. Тут зіграло багато факторів, один з яких — українські фермери почали вирощувати цю продукцію, другий — українські торговельні мережі повірили, що існує український часник, і зменшили закупівлю імпортного. У 2018 році вперше була закрита квота на часник, який експортується в ЄС. Але в той же час, якщо сезон 2017-2018 рр. супроводжувався низькою ціною на часник, і, як наслідок, багато українських фермерів пішли з ринку, то сезон 2018-2019 рр. ознаменувався відсутністю якісного товару для продажу. З власного досвіду можу сказати, що частка некондиційного часнику досягала 60% », — відзначає Ганна Морозова.

За її словами, це сталося через недотримання виробниками технології вирощування та доробки часнику, відсутність спеціалізованої техніки та технологій зберігання.

Анна Морозова відзначає, що в останньому сезоні, на жаль, СП «УкрАП» не змогла закрити потребу супермаркетів за обсягами якісного часнику.

Чи варто заходити в часниковий бізнес?

За словами Анни Морозової, наступний сезон для українських виробників часнику повинен бути вдалим з кількох причин: багато фермерів в Україні, на жаль, відмовилися від вирощування, а тим часом всі торгові мережі почали продавати український часник, до того ж звільняється місце на світових ринках.

«Фермер, який з розумінням займається вирощуванням часнику, вже напрацював досвід, зменшив собівартість, має свій якісний посадковий матеріал, має напрацювання в кооперації і збуті — отримає гідний економічний ефект», — зазначає Анна Морозова.

Що стосується перспектив на світовому ринку, то аналітичний відділ Ради з питань експорту продовольства (UFEB) передбачає, що в найближчі роки він буде демонструвати повільне зростання і до 2022 року додасть 4%. Азіатсько-Тихоокеанський регіон не втратить своїх позицій в часниковою темі, тому Індія і Китай, завдяки підтримці виробництва з боку уряду країн, залишаться основними гравцями на ринку.

Оставьте комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *