Який земельну реформу бачать аграрії: пропозиції до законопроекту про ринок землі

Сьогодні в Україні в «турборежимі» запроваджується ринок земель сільськогосподарського призначення.

Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект №2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» та активно готується до другого читання.

Земельна реформа — питання не тільки економічне, але і соціальний. Сільські території сьогодні розвиваються завдяки інвестиціям аграріїв. І, як показує статистика, малий і середній аграрний бізнес, який сьогодні обробляє 75% сільськогосподарських земель країни, забезпечує вдвічі більше робочих місць в порівнянні з агрохолдингами та платить набагато більше податків до бюджетів місцевих громад.

Однак, законопроект №2178-10 замість створення умов для розвитку малого і середнього аграрного бізнесу закріплює і зміцнює позицій олігархів в агросекторі України. Позицій, які вони зайняли в результаті політичної корупції, нечесного розподілу державних коштів і несправедливих преференцій.

ВАС зазначає: доленосний для України документ повинен відповідати інтересам всіх учасників аграрного сектора, а не окремим його суб’єктам. Саме тому на основі пропозицій і зауважень аграріїв фахівці ВАС підготували поправки до законопроекту, які дадуть поштовх до розвитку малого і середнього фермерства, як основи для існування села, а не посилення становища олігархів.

Зокрема, пропонується:

  • 1. Введення ринку землі в два етапи. ВАС наполягає на тому, що в перші 5 років земля с / г призначення може продаватися тільки фізичним особам-громадянам України та не більше 500 га в одні руки. Першочергове право на придбання землі в якості фізичної особи має власник компанії, яка орендує земельну ділянку за умови сплати ціни, по якій вона продається.
  • 2. Надання на другому етапі право купувати землі с / г призначення юридичним особам, власниками (учасниками, акціонерами) яких є виключно громадяни України. Такий підхід забезпечить повне розкриття інформації про справжніх власників компаній. Ця норма не дозволить манівцями скупити землю іноземцям, підставним «фірмам-прокладкам», а власникам компаній — уникнути оподаткування при виплаті дивідендів на материнські компанії.
  • 3. Встановлення обмеження за обсягом максимального земельного банку у власності однієї особи, з урахуванням пов’язаних осіб не більше 5 тис. Га.
  • 4. Введення обмежень на загальну площу с / г землі в користуванні і володінні — не більше 20 000 гектарів з виключенням для вже існуючих компаній в розмірі не більше площі землі, яка вже обробляється.
  • 5.Предоставленіе права юридичним і фізичним особам, які займаються молочним скотарством, придбати землю с / г призначення вище встановленого ліміту з розрахунку 2 га на 1 корову.
  • 6. Заборонити продаж землі особам, які не зможуть підтвердити походження своїх коштів, за які вони мають намір придбати земельний наділ.
  • 7. Протягом року з дати прийняття законопроекту про ринок землі прийняти законопроект про всенародний референдум і провести референдум про надання іноземцям права набувати у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

ВАС закликає депутатів стати на сторону аграріїв і внести дані поправки до другого читання законопроекту.

Оставьте комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *