В Україні землевласники можуть втратити незатребувані паї

В Україні велика кількість громадян є власниками незатребуваних земельних ділянок (паїв), на які не отримано документи, що засвідчують право на них, або які не були виділені в натурі (на місцевості). Їм варто поквапитися, щоб зберегти право на цю землю.

Таку думку висловив радник практики аграрного та земельного права ЮФ TOTUM Ірина Чепурнова, пише «Дніпро-Регіон» .

 З 1 січня 2020 року набрав чинності Закон України  №2498-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, вдосконалення правил землекористування в масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», яким внесли зміни в Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

Статті 13 Закону «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» визначено, що в разі, якщо станом на 1 січня 2025 р власник паю чи його спадкоємець не оформить право власності на цю земельну ділянку, буде вважатися, що він відмовився від отримання земельної ділянки.

«Такий незатребуваний земельну ділянку (пай) після формування його в земельну ділянку за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (в разі необхідності формування) за заявою відповідної ради, на підставі рішення суду передається в комунальну власність територіальної громади, на території якої онрасположен, в порядку визнання майна безхазяйним », — пояснює Ірина Чепурнова.

За його словами, законодавець також передбачив, що в разі пропуску строку для оформлення права власності на земельну ділянку з поважної причини, суд за позовом власника незатребуваною земельної частки (паю), може визначити йому додатковий строк.

Також, згідно з повідомленням, нові зміни передбачають обмін земельної ділянки державної або комунальної власності, розташованої в масиві земель сільськогосподарського призначення, на іншу земельну ділянку, розташовану в цьому ж масиві. Це здійснюється тільки в разі, якщо обидва земельні ділянки мають однакову нормативну грошову оцінку або різниця між нормативними грошовими оцінками становить не більше 10%.

«Почали діяти і нові правила: тепер потенційні власники паїв, які відкладають оформлення документів на землю, можуть бути позбавлені права на неї. Верховна Рада України ухвалила законом термін на 5 років, протягом якого можна оформити юридичне право на свою частину паю », — подчернул фахівець.

Нагадаємо, що близько 10 млн га землі в Україні знаходяться в тіні — ці поля обробляють, збирають з них урожай, але формально така земля не вважається сільськогосподарською.

Оставьте комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *