Агрохолдинги без держдотацій: фермери отримають кредити на покупку землі

Милованов зробив упор на фермерів, а не на олігархів

Підготовка до запуску ринку землі привела до активізації влади в питанні державної підтримки фермерів . Тепер можна отримати кредити на покупку землі і придбання техніки. Правда, грошей на це всім не вистачить. Фермери розкритикували проект, але знайшли в ньому і плюси.

11 лютого на урядовому комітеті було розглянуто проект Міністерства економіки про підтримку аграрного сектора. За словами глави відомства Тимофія Милованова, проект передбачає спрямування на підтримку фермерів близько 4,2 млрд грн. З них:

  1. На здешевлення кредитів — 1,2 млрд грн
  2. На підтримку тваринництва — 1 млрд грн
  3. На здешевлення компенсації техніки та обладнання вітчизняного виробництва — 1 млрд грн
  4. На розвиток фермерства та кооперативів — 400 млн грн
  5. На підтримку галузі садівництва, виноградарства та хмелярства — 400 млн грн.

За словами міністра, відомство активно опрацювало питання з 45 профільними асоціаціями, громадськими організаціями та підприємствами, отримало 90 пропозицій і провело 31 робочу зустріч, щоб розробити цю програму.

У Мінекономіки очікують, що з такою підтримкою будуть введені в експлуатацію понад 100 тваринницьких ферм і комплексів, створені 1700 робочих місць, а виробництво молока і м’яса зросте на 0,5%. Продаж вітчизняної техніки зросте на 15%, і при цьому на податках з цього держава ще й заробить 2,3 млрд грн. Втім, самі «профільні асоціації» вказують, що фінансування суттєво нижче того, яке прописано в законодавстві.

» Це дуже мало. У нас в законі прописано, що на АПК має виділятися 1% від ВВП. Це 8,5 млрд грн. За фактом це дуже мало. Грошей немає «, — прокоментував заступник голови Всеукраїнської аграрної раді Денис Марчук .

При цьому значна частина коштів з цієї програми — і Милованов це визнає сам це ті кошти, які в минулому році фермери мали отримати, але так і не отримали. Таким чином, сума фінансування в цьому році навіть менше, ніж половина від потрібного.

Мінуси програми тільки цим не обмежуються. У минулі роки в держбюджет закладалися до 6 млрд грн дотацій, але при цьому не стояло питання відкриття ринку землі. Нова влада це питання, навпаки, просувають, а значить решта з цих коштів піде на витрати, які раніше не планувалися.

» У минулі роки не стояло питання про відкриття ринку землі, не потрібні були додаткові гроші, щоб це кредитувати, тобто з 4,2 млрд потрібно забрати 1,3 млрд грн. За минулий рік залишилися невиконані заявки, це ще мінус 600 млн грн , і з 3 млрд залишається вже 2,4 млрд. Держпідтримка відносно слабка. Грошей мало «, — порахував заступник голови Всеукраїнської аграрної раді Михайло Соколов.

Найважливішим моментом урядової програми, безумовно, є та її частина, яка повинна сприяти здешевленню кредитів, без яких рядовий фермер вижити не здатний. Так, згідно з даними Національного банку, станом на 1 вересня 2019 року, кредитування сільського господарства становить понад 63,5 млрд грн.

Однак в той час, як середньозважена ставка за користування кредитами становить 16,5% річних, банки надають малому і середньому бізнесу в АПК кредити під 22-24%. При цьому фактично банківські кредити обходяться ще дорожче.

» Це офіційні цифри, але ж є ще» страховка «та інше, завдяки чому ставка фактично доростає до 32% «, — уточнив президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України Микола Стрижак.

Милованов пропонує виділити на боротьбу з цим злом 1,2 млрд грн, на які фермери зможуть купувати землю, вкладати на поточні і капітальні інвестиції і на розвиток тваринництва. При цьому накладаються обмеження:

  1. До 15 млн грн на 1 суб’єкт підприємництва в тваринництві,
  2. 5 млн грн — на 1 суб’єкт на придбання землі та інші види кредитів,
  3. Ці кошти не зможе отримати учасник програми «Доступні кредити 5,7,9%».

Однак після того, як в минулому році не виплатили компенсації за аграріїв, це підірвало довіру самих банків і до фермерів, і до держави. Тому банки, страхуючись від неповернень, швидше за все і в цьому році будуть задирати ставки.

» Банки хіба будуть довіряти? Чи повірять? Ні. Хто не заплатив в тому році? Це уряд? Це. Вони йому не повірять на слово. Один раз вдарив корову — і впало молоко, а потім цілий тиждень треба чекати, поки відновиться. З банками рівно те ж саме. Тепер влада каже, що дадуть, чи повірять їм банки? «- задається питанням Микола Стрижак.

Втім, в цілому аграрії не скрізь категоричні в критиці і вказують також і на плюси програми Милованова. І найважливіший з них це те, що олігархів від грошей відсунутий. Адже минула влада, хоча і піарилися на підтримку агросектору, на ділі дорівнювали в першу чергу на великі зернові холдинги, які вигрібали значну частину державних дотацій фермерам. Нова влада цієї практики мають намір покласти край.

» Так, до цих пір виділяли дотацій більше, але виплачували за фактом все одно трохи більше 4 млрд грн на рік. Грошей мало, але влада з цією проблемою більш-менш впоралися. Вони дали гроші на найголовніше: тваринництво, покупку землі, кредити малому фермерському господарству, на овочівництво, садівництво. Вони не дали на зерно і т.д. Якщо не повториться історія, коли хтось один забере 2 млрд грн, то це позитив «, — резюмує Михайло Соколов.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *