Аграрії не отримали компенсацію за втрату посівів через бездіяльність Мінекономіки — думка

Станом на кінець травня 2020 року в Кабміні досі відсутня чітка і покрокова стратегія підтримки аграріїв південних регіонів України, які постраждали через посуху і заморозків цієї весни.

Таку думку висловив головний редактор Kurkul.com  Микола Сирота у своєму блозі  «Тисячі гривень і місячні черги — правда про допомогу постраждалим від посухи аграріям» .

Однак, сигнали про катастрофічну ситуацію в Одеській, Миколаївській, Херсонській і Запорізькій областях надходили ще з минулої осені.

«Тільки після того, як в Одеській області один з аграріїв наклав на себе руки від безвиході, в уряді злякалися громадського резонансу і вирішили заспокоїти аграріїв обіцянкою компенсацій за завдану погодними умовами збитки. Через три дні після смерті одеського аграрія Тарас Висоцький  ( заступник міністра Мінекономіки — прим. Ред.)  Виступив із заявою, що аграрії отримають відшкодування за втрачені посіви в розмірі до 5 тис. Грн / га. Правда, ні алгоритму дій для постраждалих, ні порядку дій для місцевих адміністрацій до сих пір не зроблено », — йдеться в матеріалі.

Тоді ж заступник міністра додав, що в даний час Мінекономіки тільки шукає спосіб реалізації цієї ідеї.

«Ми шукаємо юридичний момент, як це зробити швидше. Можна виділити кошти з фонду, сформованого для боротьби з коронавірусів, прирівнявши це (посуху — прим. Ред.) До форс-мажору. Є можливість через бюджет, але це довше », — зазначав Тарас Висоцький.

Однак, в роз’ясненнях місцевих органів влади, зокрема, на сайті Херсонської ОДА, є інформація про те, що в разі надзвичайної ситуації регіонального характеру для часткової компенсації збитків можуть виділятися кошти з Державного резервного фонду.

«Справа в тому, що Кабмін не зміг затвердити окремий порядок виплат коштів товаровиробникам за збиток від посухи або надати якісь роз’яснення місцевої влади щодо механізму компенсацій. Відповідно, районні та обласні адміністрації керуються постановою КМУ від 29 березня 2002 №415 «Про затвердження Порядку використання коштів резервного фонду бюджету», — йдеться в матеріалі.

Як пише видання, фактично ж цей документ визначає порядок використання коштів резервного фонду бюджету і говорить: кошти з резервного фонду приватним агрофірмам виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.

Нагадаємо, що альтернативна оцінка втрат посівів в Україні через посуху відрізняється від офіційної і тепер уже досягла 920 тис. Га.